تحصیل دندانپزشکی در لبنان

جمهوری لبنان کشوری کوچک و کوهستانی در خاورمیانه است که در سواحل شرقی دریای مدیترانه واقع شده است. واژه‌ لبنان از واژه‌ سامی «لبن» گرفته شده است که‌ اشاره‌ به‌ قله‌های سفید کوهستان‌های لبنان دارد. پایتخت آن شهر بندری بیروت است. لبنان سال‌هاست که در قلب درگیری‌های خاورمیانه واقع شده‌است. این کشور تا سال ۱۹۴۱ میلادی مستعمره فرانسه بود و در نهایت توانست در ۲۲ نوامبر سال ۱۹۴۳ به طور رسمی استقلال خود را به دست آورد.

کشور لبنان از شمال و شرق با سوریه همسایه است و از جنوب با فلسطین اشغالی. ۵۹.۷ درصد مردم آن مسلمان (اعم از شیعه، سنی و دروزی)، ۳۹ درصد مسیحی (کاتولیک مارونی، ارتودوکس یونانی، ارتودوکس ارمنی و …) و ۳.۱ درصد بقیه مذاهب را دارند. زبان رسمی لبنان عربی است، اما هر یک از اقلیت‌های نژادی به زبان خود سخن می‌گویند. زبان فرانسه نیز در لبنان تا حد زیادی کاربرد دارد. هوای سواحل لبنان در زمستان‌ها سرد و بارانی و در تابستان‌ها گرم و شرجی است. کسانی که در مناطق ساحلی زندگی می کنند زمستان های معتدل و تابستان های گرم و مرطوب را تجربه میکنند که همچنین برخی اوقات بارانی است. در حالی که کسانی که در مناطق مرتفع هستند زمستان های سنگین و تابستانهای گرم و خشک را تجربه می کنند.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در لبنان

کشور لبنان یکی از کشورهای مطرح خاورمیانه است که به دلیل جاذبه های گردشگری خود به عروس خاورمیانه نیز نامگذاری شده است. اما به دلیل جنگ هایی که در طی چندین سال گذشته در این کشور رخ داده است مقداری از اقتصاد آن دچار بحران شده ولی توانست با تمرکز و پشتکار مقداری از این آسیب ها را جبران کند. اگر بخواهم در رابطه با سیستم آموزشی این کشور برای شما بگویم باید بدانید که تحصیل دندانپزشکی در لبنان یکی از رشته های پرطرفدارییست که دولت آن کشور نیز به آن اهمیت بسیار زیادی میدهد.تحصیل دندانپزشکی در لبنان

بهداشت دهان و دندان یکی از مسائل بسیار مهم و روز دنیاست زیرا بسیاری از بیماری ها از این طریق منتقل میشود. در طی چندین سال گذشته دولت این کشور با توجه به پیشرفت هایی که در سیستم آموزشی خود اعمال کرده است توانسته دانشگاه های خود را به سطح بین المللی برساند که این دانشگاه ها همانند سایر کشورهای دنیا  به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم میشوند که هزینه و شرایط اخذ پذیرش هر یک از دانشگاه ها متفاوت می باشد و متقاضیان برای تحصیل دندانپزشکی در لبنان و اخذ پذیرش دانشگاه مورد نظر خود نیاز است که سوابق تحصیلی خود را به همراه داشته باشند و در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر که به زبان انگلیسی یا فرانسوی برگزار میشود شرکت کنند. یکی از پیش شرط های مهم پذیرش در دانشگاه های لبنان داشتن مدرک آیلتس یا تافل است مگر برای آن دسته از متقاضیان که بومی کشورهای انگلیسی زبان هستند .

دانشگاه های کشور لبنان

امروزه دانشگاه های کشور لبنان پیشرفت های قابل ملاحظه ای را در سیستم آموزشی خود اعمال کرده اند و توانسته به سطح بین المللی برسند اما میتوان گفت که تنها در سه مورد از دانشگاه های این کشور میتوان به تحصیل دندانپزشکی مشغول شد. دانشگاه امریکایی بیروت که یکی از گرانترین دانشگاه های این کشور است.
دانشگاه فرانسوی سنت ژوزف یکی دیگر از دانشگاه های خوب کشور لبنان می باشد که از نظر بالا بودن شهریه در رتبه دوم قرار گرفته است که برای تحصیل پزشکی در این دانشگاه مسلط بودن به زبان فرانسوی یکی از ارکان اصلی و ضروری آن می باشد.
دانشگاه بیروت العربیه که شاخه دیگری از دانشگاه ˈالاسکندریهˈ مصر به شمار می رود، شهریه متوسطی نسبت به دانشگاه های دیگر در لبنان دارد و دارای مقررات مخصوصی است،

هزینه تحصیل دندانپزشکی در لبنان

برای تحصیل در دانشگاه آمریکایی بیروت که تنها دانشگاه مورد تایید ایران است شهریه تحصیلی هر سال در رشته های پزشکی در حدود ۳۵۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ دلار می باشد.

بسیاری از دانشجویان از هزینه های گران اجاره مسکن در شهرهای بزرگ لبنان گله مند هستند که به دلیل عدم وجود خوابگاه در دانشگاه ها مجبور به اجاره منزل با هزینه های بالای برق و آب می شوند از همین رو بسیاری از دانشجویان در لبنان خواستار کار پاره وقت در برخی از مراحل تحصیل خود می باشند. این کار می تواند به صورت کار پاره وقت شبانه و یا در تعطیلات آخر هفته باشد. علاوه بر این، بسیاری از دانش آموزان با پیدا کردن یک شغل تابستانی برای ماه ژوئن تا اواخر ماه اوت، در خارج از مدت دانشگاه می باشند. اما مهمترین نکته ای که وجود دارد هزینه های تحصیل پزشکی در لبنان می باشد که باید بدانید بطور میانگین هزینه ماهیانه می تواند بسته به شهر محل تحصیل بین ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار متغیر باشد.

Leave a Comment

All fields are required. Your email address will not be published.